ניהול והקמת קבוצות רכישה

Rate this item
(1 Vote)
Published in: קטגוריה1

קבוצת רכישה - 

קבוצת רכישה הינה התארגנות של קבוצת אנשים פרטיים המתאגדים לשם רכישת קרקע ובניית פרויקט משותף (מגורים, מסחר או משרדים), ללא התחייבות מקדמית ליזם או לקבלן. במסגרת הקבוצה לכל אחד מהמשתתפים חלק יחסי במקרקעין וחלק מסויים בעלויות הפרוייקט המשקפים את הדירה, החנות או המשרד שהוא מבקש לקבל לעצמו.

קבוצת רכישה הינה התארגנות של קבוצת אנשים פרטיים המתאגדים לשם רכישת קרקע ובניית פרויקט משותף (מגורים, מסחר או משרדים), ללא התחייבות מקדמית ליזם או לקבלן. במסגרת הקבוצה לכל אחד מהמשתתפים חלק יחסי במקרקעין וחלק מסויים בעלויות הפרוייקט המשקפים את הדירה, החנות או המשרד שהוא מבקש לקבל לעצמו.

 

רכישת דירה (או חנות או משרד) בקבוצת רכישה נעשית בהליך שונה מרכישה מיזם או קבלן. ברכישת דירה מקבלן או יזם זה האחרון אחראי לספק את המוצר המוגמר ולתת את הביטחונות במהלך הדרך כשהתהליך כולו כפוף להוראות החוק. לעומת זאת ברכישת דירה בקבוצת רכישה, הפרוייקט כולו מבוצע במשותף על ידי הקבוצה וזאת באמצעות ועד נבחר ובמקרים מסויימים על ידי מנהל אשר נבחר מראש.

 

הקמת פרוייקט על ידי קבוצת רכישה על פי רוב מוזילה את עלויות היחידה שכן נחסך מהמשתתפים הרווח היזמי השמור לקבלן או ליזם בפרוייקט רגיל

במסגרת קבוצת הרכישה כל משתתף משלם את חלקו בהתאם לקצב התקדמות הביצוע ועד הפרטים הקטנים ביותר של עיצוב הדירה וכל זאת ללא מתווכי ביניים וללא התערבות של אף גורם . תהליך הקמת הפרויקט מתקצר בשל כך באופן משמעותי ובנוסף ניתן לקבל משכנתא מהבנקים בתנאים נוחים יותר בשל הפניה לבנק כקבוצה ולא כיחידים.

בהמשך מתקשרים חברי הקבוצה עם עורכי דין אדריכלים קבלנים מפקחים וגורמים נוספים הדרושים לבניית בניין המגורים, תוך כדי שהם מייחדים לכל אחד מחברי הקבוצה את דירתו או חלקו בבניין. הקבוצה למעשה מחליפה את היזם ובאמצעות חיסכון פוטנציאלי במיסים, פערי תיווך, רווח יזמי וניצול הכוח הגדול של הקבוצה, היא יכולה להגיע לחיסכון ממוצע של עד 20% מערך הדירה.

 

אופן התנהלות קבוצת הרכישה הינו המפתח להצלחת הפרויקט והשגת החיסכון, כאן בא לידי ביטוי תפקידו של עורך הדין של הקבוצה בכך שיקפיד כי החוזים המלווים את חברי הקבוצה לאורךהדרך נערכים בצורה מקיפה וקפדנית.

יתרונותיה של השיטה הינם רבים, אך הם עלולים להפוך בנקל לחסרונות שיכולים לחבל בכל הפרויקט. ארגון קבוצות רכישה וניהול הקבוצה הינם תחומים מורכבים המצריכים ידע רב בתחומים רבים ועל כן צריכה הקבוצה להיות מלווה בעורך דין המתמחה בליווי משפטי כולל, משלב רכישת המקרקעין ועד גמר הפרויקט ורישום זכויות המשתתפים, כל אחד ביחידת הדיור שנבנתה עבורו במקרקעין, וכולל את המרכיבים הבאים:

1.עריכת הסכם שיתוף בין חברי הקבוצה.

2.טיפול וייצוג הרוכשים בהסכם רכישת הזכויות בקרקע.

3.ליווי משפטי של הליכי התכנון.

4.יעוץ משפטי והכנת הסכמי התקשרות מול קבלנים, בנק מלווה, ספקי שירות , מנהל פרויקט, מהנדס , מפקח ונותני שירות אחרים.

5.יעוץ משפטי שוטף לנציגות הקבוצה.

6.נקיטת פעולות נגד משתתפים מפרים, לרבות אכיפת ההסכם או ביטולו ומכירת חלקו של המפר.

7.טיפול ברישום הבית המשותף ורישום הזכויות על שם חברי הקבוצה.

8.בדיקה וגיבוש של הסכמי הליווי הבנקאי מול הבנק הנבחר לליווי הפרויקט.

9.כל פעולה הנדרשת ביחסים שבין שותפים על פי הסכם שיתוף.

10.כל חובה ופעולה הנדרשת מעורך דין בעסקת מקרקעין.

משרדנו אשר הינו משרד מנוסה, בכל תחומי המקרקעין השונים נותן ליווי מקיף לקבוצת הרכישה ומעניק ללקוחותיו הן מארגני קבוצת הרכישה והן משתתפי הקבוצה שירות צמוד השם את  אינטרס הקבוצה בראש ובראשונה על מנת לאפשר את הצלחת הפרויקט לכל אורך הדרך, "מן המסד עד לטפחות".